Dekorasyon Sitesi
Yüzyılın projesi Marmaray ne getiriyor?
9 Nisan 2012  - Haber: CNN Turk - Göksel Göksu
Yüzyılın projesi Marmaray ne getiriyor?
Yüzyılın projesi adıyla anılan Marmaray, kente neler getirecek? Marmaray'ı alkışlayanlar karayolu tüp geçidi için ne diyor?

İstanbul'a sahip çıkan herkes aynı görüşte. Marmaray, yüzyılın projesi. Şehrin iki yakasını biraraya getireceği için değil, o iki yakayı ilk kez raylarla biraraya getireceği için. Peki yüzyılın projesi İstanbulluyla ne zaman buluşacak? İlk hedef 2010 yılıydı, 2011, 2012 derken Marmaray'da sona gelindi.

Tarih 29 Ekim 2013'ü gösterdiğinde, Marmaray'ın 13.5 km.'lik bölümü hizmete girmiş olacak. Bir başka deyişle, metroya Kadıköy Ayrılıkçeşme'den binip, Üsküdar'da deniz tabanına inecek, sonra da Sirkeci'de yeniden karayla buluşup Yenikapı'ya ulaşacaksınız. Deniz tabanındaki 11 tüp tünel zaten döşenmişti. Şimdi sıra raylarda.
Toplam uzunluğu 76.3 kilometre olan demir ağların Anadolu Yakası'ndaki buluşma adresi Üsküdar, Avrupa Yakası'ndakilerin adres ise Yenikapı.

Anadolu Yakası'nda Haydarpaşa Garı'nı devre dışı bırakan Marmaray, Avrupa Yakası'nda yolculara daha cömert davranıyor. Sirkeci Garı, Marmaray'a rağmen çalışmasını sürdürecek.
Marmaray bu haliyle her kesimin alkışladığı bir sistem. Üstelik bu sayede mevcut banliyö hatları yenilenecek.
Yolcular da böylelikle Ankara'dan Edirne'ye kesintisiz seyehat olanağı bulacak.


Okuyucu Yorumları
Bu haberi paylaşın
Haber Etiketleri
Ev Dekorasyonu Alışveriş
En çok okunan yapı haberleri En çok okunan yapı haberleri
Son bir hafta içinde en çok okunan yapı haberleri
Yapı Haberleri Facebook Yapı Haberleri Twitter Yapı Haberleri Google Plus Yapı Haberleri Tumblr Yapı Haberleri Youtube Yapı Haberleri Blogger Yapı Haberleri RSS
Yapı Haberleri - Yapı sektörü, inşaat sektörü, emlak, konut, gayrimenkul projeleri ve mimarlık haberleri © 2010 - 2016