Dekorasyon Sitesi
Türkiye’nin en büyük şirketleri enerji şirketleri olacak
17 Şubat 2011  - Haber: Milliyet - Melis Şenerdem
Türkiye’nin en büyük şirketleri enerji şirketleri olacak
Limak’ın Cengiz Holding ve Kolin İnşaat ile birlikte Uludağ ve Çamlıbel elektrik dağıtım şirketleri için gerçekleştirdiği 1.2 milyar dolarlık finansmana EuroMoney dergisi tarafından verilen ödülü almak için Londra’da bulunan Özdemir, bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Özdemir, “Türkiye’nin en büyük şirketleri enerji şirketleri olacak. Modeller de İngiltere’de, Almanya’da, ABD’de. Bugün Avrupa’nın en büyük şirketleri sıralamasına girdiğimiz zaman, iletişim-telekomünikasyon haricinde bir numaralı şirketler bugün enerjide. Alman RWE’nin 40 bin megawatt (MW) sadece hidrolik enerji kurulu gücü var. Türkiye’nin önümüzdeki 10 yılda en büyük şirketleri, ABD ve Avrupa’da olduğu gibi enerji şirketleri olacak” dedi.

Hipermarket olduk

Elektrik dağıtım şirketlerinin Türkiye’nin hipermarketleri olduğunu belirten Özdemir, “Elektrik üreten irili ufaklı bir sürü şirket bu ürettiği elektriği getirip dağıtım şirketlerine satacak, bu hipermarketler gelecek, o enerjiyi alacak, vatandaşımıza satacak. Yani dağıtım şirketleri Türkiye’nin hipermarketleri” dedi. Her şehirde tek dağıtım bölgesi olmasının her şirkette sadece tek bir hipermarket olduğu anlamına geldiğine ve bunun rekabeti nasıl etkilediğine ilişkin bir soruya ise Özdemir, “Ama onun için o kadar para verdik” yanıtını verdi.

2012’de taşlar yerine oturur

Özdemir, geçen yıl dağıtım, bu yıl ise üretim özelleştirmelerinin tamamlanmasının ardından sektörde taşların 2012’den itibaren yerine oturmaya başlayacağını düşündüğünü aktardı.

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ise, Türkiye’de üretimin yarıdan fazlasının doğalgazdan sağlanmasının elektrik fiyatlarında çok büyük bir değişikliğe izin vermediğine dikkat çekerek, bu dengenin değişmesinin kaynak çeşitliliğinin artmasına bağlı oldğunu belirtti. Cengiz, “Elektrik üretiminde doğalgaza bağımlılık yüksek olduğu müddetçe HES ve diğer santrallerin rekabet şansı yok. Çünkü HES’lerden üretimde doğalgazdaki rakamlar yok” dedi. Cengiz, enerji üretiminde kaynak dağılımını Türkiye’deki oranlara paralel yaptıklarını belirterek, “Bugün bizim kurulu gücümüzün 400 MW’ı doğalgaz, 580 MW da HES var. 400 MW’lık doğalgaz ve 1.800 MW’lik HES projemiz de sürüyor” dedi.


Okuyucu Yorumları
Bu haberi paylaşın
Haber Etiketleri
Ev Dekorasyonu Alışveriş
En çok okunan yapı haberleri En çok okunan yapı haberleri
Son bir hafta içinde en çok okunan yapı haberleri
Yapı Haberleri Facebook Yapı Haberleri Twitter Yapı Haberleri Google Plus Yapı Haberleri Tumblr Yapı Haberleri Youtube Yapı Haberleri Blogger Yapı Haberleri RSS
Yapı Haberleri - Yapı sektörü, inşaat sektörü, emlak, konut, gayrimenkul projeleri ve mimarlık haberleri © 2010 - 2016