Dekorasyon Sitesi
Diyarbakır Güneş Evi
27 Mart 2012  - Haber: Yeşil Bina
Diyarbakır Güneş Evi
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı Diyarbakır Güneş Evi, güneş, toprak ve mimarinin doğru kullanıldığı bir alan olarak yüzde 50 enerji tasarrufu sağlıyor.

Türkiye’de bir ilk olan Güneş Evi Eğitim ve Uygulama Parkı projesi; güneş, toprak ve mimarinin “enerji mimarlığı” ilkelerine göre kullanılarak doğayla uyumlu ekolojik bir yaşamın mümkün olduğunu gösteriyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı Avrupa Birliği’nin fon desteği verdiği, 72 kuruluşun sponsor olduğu Diyarbakır Güneş Evi’nde bilgisayar, lamba ve buzdolabı güneşten alınan enerji ile çalışıyor.

Güneş Evi Projesi esas olarak bir evin bütün ihtiyaçlarının güneş enerjisinden nasıl temin edildiğini gösteriyor. Dünyanın her yerinde yerin 2 metre kadar altına inildiğinde ısı ortalama 15 derecede sabitleniyor. Diyarbakır’ın bulunduğu enlemlerde kışın 12, yazın 17 derece aralığında kalıyor. Doğadaki bu olanaktan hareketle Güneş Evi’nin arka bahçesi 3 metre kazıldı ve altına borular döşendi. Bu borulardan geçirilen su, Güneş Evi’nin zemin döşemesinde, tavanlarda ve asma kat tavan altındaki borularda dolaştırıldı. Böylece, yazın 40-50 dereceyi, kışın eski 20 dereceyi bulan ısı değişikliği yer altındaki sabit enerjiden yararlanılarak dengeleniyor, enerjiye duyulan ihtiyaç azaltılıyor.Güneş Evi’nde havadan havaya enerji transferinden yararlanmak için de yine toprak altına 30 cm çapında 88 metreboru döşendi. Hava borularından terleme sonucu su yoğunlaşmasına karşılık başta ve sonda tahliye noktaları oluşturuldu. Dışarıdaki ve içerideki ısı farkının yaratmış olduğu vakum etkisiyle dış taraftaki borudan giren 40-50 derece sıcaklıktaki hava, yerin altında 88 metre dolaşarak 15 derece toprak sıcaklığı nedeni ile soğutuluyor, doğal vakum ve gerektiğinde devreye giren aspiratörle serinlik sağlanıyor.

Doğayla uyumlu bütün koşullarının oluşturulduğu Güneş Evi’nde aynı zamanda, yörenin enlemine eşit olarak 40 derece eğimli olan güney çatısında yine güneye bakan 17 derece eğimli mutfak çatısında her biri 162 wat’lık toplam 3.88 kw kurulu güce ulaşan 24 adet PV güneş paneli bulunuyor. Bu düzenek, invertör, regülatör ve depolama amaçlı 16 adet 12 volt 100 amper özel aküler aracılığı ile elektrik ihtiyacı sürekli olarak karşılıyor. Hidrojen teknolojisi yaygınlaşana kadar enerji depolamak için şimdilik akü kullanılıyor. Evin sıcak su ihtiyacını karşılamak için çatıda ayrıca iki adet güneş kolektörü ve zemin katta özel sıcak su deposu bulunuyor.Güneş Evi’nde evsel atık sular Biyolojik Arıtmaya da tabi tutuluyor. Dönen Biyolojik Disk yöntemiyle plastik dairesel levhalar üzerinde üreyen bakteriler sayesinde çok düşük bir enerji ile atık sular yüzde 90-95 oranında arıtılabiliyor. Disklerin yüzeyindeki bakteriler tamamen doğal olarak oluşmakta ve ani değişkenlik gösteren organik yüke diğer sistemlere göre çok daha hızlı uyum sağlamaktadır.

Camın faz değiştirici özelliğinden yararlanarak altı ve çevresi basit ısı yalıtımı iç yüzeyi yansıtıcı olan bir kutunun üst kısmına cam yerleştirildiğinde uygun bir güneşte sera etkisi ile yemek pişirecek kadar ısı sağlanabilir. Diyarbakır Güneş Evi’nde de ters şemsiyeye benzer bir yöntemle ısı oluşturan bir güneş ocağı bulunuyor. İç bükey parlak metal levhalar güneşi odaklamakta ve odak noktasında bulunan tel platforma yerleştirilen kabın içindeki suyu kaynatmakta ya da yemeği pişirebilmektedir.


Okuyucu Yorumları
Bu haberi paylaşın
Haber Etiketleri
Ev Dekorasyonu Alışveriş
En çok okunan yapı haberleri En çok okunan yapı haberleri
Son bir hafta içinde en çok okunan yapı haberleri
Yapı Haberleri Facebook Yapı Haberleri Twitter Yapı Haberleri Google Plus Yapı Haberleri Tumblr Yapı Haberleri Youtube Yapı Haberleri Blogger Yapı Haberleri RSS
Yapı Haberleri - Yapı sektörü, inşaat sektörü, emlak, konut, gayrimenkul projeleri ve mimarlık haberleri © 2010 - 2016