Dekorasyon Sitesi
Discovery Channel Deriner Barajı inşaatını çekiyor
23 Şubat 2011  - Haber: Yapı Haberleri
Discovery Channel Deriner Barajı inşaatını çekiyor
Türkiye’de bulunan dünyanın en büyük barajı, Discovery Channel’ın Mühendislik Harikaları dizisinin yeni sezonunda tanıtılacak.

Türkiye’de inşaatı devam eden Deriner Barajı, insanların dünya üzerindeki varlığını belgeleyen, iddialı ve ses getiren projelerin peşini bırakmayan Discovery Channel tarafından tüm dünyaca görülmeyi hak eden bir eser olarak görüldü. İçinde bulunduğumuz Şubat ayı boyunca Discovery Channel, yeniden ekranlara dönen ve çok sevilen mühendislik programı Mühendislik Harikaları için bu ihtişamlı projeyi konu eden bir bölüm çekiyor olacak.

Mühendislik Harikaları ekibi, tamamlanmasına bir yıl kala inşaatının son ve en dramatik aşamasına varan Deriner Barajı’nda dilediğince çekim yapmak için gerekli izinleri almış bulunuyor. Danny Forster, nehir vadisinin yaklaşık 300 metre yukarısında barajın en büyük beton bloklarını dökecek ve 6.300 ton ağırlığında çelik yapılarla sabitleyecek olan ekiple birlikte çalışacak. Barajın içinde ise dünya tarihinde inşa edilmiş en dik taşkın kanallarının yapımına dahil olacak. Barajın altında bulunan elektrik santralinde ise, izleyicilere herkesin göremeyeceği dört büyük türbini, dolayısıyla dünyanın en hızlı nehirlerinden birinin nasıl ehlileştirilebildiğini gösterecek.

Mühendislik Harikaları, izleyicileri başlangıçlarından sonlarına devasa ve etkileyici mühendislik projelerinin tam kalbine götürüyor. Sunucu Danny Forster, program boyunca her biri kendine has olan mimari zorlukları açıklarken, ekran başındakileri bu işlerden sorumlu profesyonellerle de tanıştırıyor. Forster bu süreç boyunca bazı işlere kendisi de el atıyor; mimarlarla, mühendislerle ve inşaat çalışanlarıyla röportajlar yapıyor ve böylece her bir projenin perde arkasına geçerek onları bilimsel açıdan aydınlatıyor.

Deriner Barajı’nı konu edinen bölümde Danny, izleyicileri bu süper-yapının inşaat süreci boyunca rehberlik edecek ve nefes kesen özelliklerini ayrıntılı bir şekilde gözler önüne serecek. Program, baraj hakkında bir takım büyüleyici gerçekleri vurgulayacak:

- Dünyanın en yüksek barajlarından biri

- Herşeyiyle yeryüzündeki en sağlam baraj

- Gezegendeki en dik boşaltma kanalları

- Bir barajın depreme dayanıklı hale getirilmesi

- Şimdiye dek inşa edilmiş en büyük yer altı elektrik santrallerinden biri


Okuyucu Yorumları
Bu haberi paylaşın
Haber Etiketleri
Ev Dekorasyonu Alışveriş
En çok okunan yapı haberleri En çok okunan yapı haberleri
Son bir hafta içinde en çok okunan yapı haberleri
Yapı Haberleri Facebook Yapı Haberleri Twitter Yapı Haberleri Google Plus Yapı Haberleri Tumblr Yapı Haberleri Youtube Yapı Haberleri Blogger Yapı Haberleri RSS
Yapı Haberleri - Yapı sektörü, inşaat sektörü, emlak, konut, gayrimenkul projeleri ve mimarlık haberleri © 2010 - 2016