Dekorasyon Sitesi
Bursa Büyükşehir Stadı için ihaleye çıkılıyor
7 Şubat 2011  - Haber: Hürriyet
Bursa Büyükşehir Stadı için ihaleye çıkılıyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursaspor’un yeni stadı için 17 Şubat Perşembe günü ihaleye çıkıyor. 45 bin kişi kapasiteli stadın yapımı için şu ana kadar 32 firma dosya alırken, bu firmaların arasında stadyum yapımında tecrübeli bir isim de var. Galatasaray’ın stadı Türk Telekom Arena’yı tamamlayan Varyap, Bursa Büyükşehir Stadı için de hazırlandığını açıkladı.

Galatasaray’ın yeni stadyumu Türk Telekom Arena’yı başarıyla tamamlayıp, Toplu Konut İdaresi’ne teslim eden Varyap, son şampiyon Bursaspor’un yeni stadyumu için de kolları sıvadı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 17 Şubat’ta düzenleyeceği ihaleye katılmak için şartnamesini alan Varyap, vereceği teklif için çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, bu alanda kazandıkları bilgi ve tecrübeyi yurtiçinde ve yurtdışında değerlendireceklerini, Bursaspor’un yeni stadının yanı sıra Fi-Yapı İnönü Stadyumu ve Katar’da inşa edilecek 9 stadyum için de hazırlıklarının bulunduğunu söyledi.

Teklifler hazırlanıyor

Galatasaray’ın yeni stadının açılışında “TAV nasıl ki dünyada Türkiye’nin havalimanı markası konumuna geldiyse, biz de stadyum yapımında aynı şekilde markalaşmak istiyoruz” sözleriyle stadyum inşasında marka olma hedeflerini ortaya koyan Erdinç Varlıbaş, şunları söyledi: “Varyap olarak hedefimiz bu alanda küresel bir oyuncu olmak. Şu anda güncel veriye sahip tek ve en iyi firmayız. Ekip anlamında da güçlüyüz. Edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi uluslararası alanda değerlendireceğimiz gibi Türkiye’deki projelerle de ilgileniyoruz. Bu nedenle Türkiye’de hem Bursaspor için yapılacak stad için hem de Beşiktaş’ın yeni stadı için çalışmalarımız var. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği ihalede şartnameyi aldık, önümüzde 10 günlük bir süre var. Teklif için çalışmalarımızı yapıyoruz.”

Katarlı firmalardan teklif

Türkiye’deki stadyum ihalelerinin dışında yurtdışındaki projelerle de ilgilendiklerini, Galatasaray’ın stadının yapımı devam ederken bir çok ülkeden teklif aldıkların ifade eden Erdinç Varlıbaş, şöyle konuştu: “Bunların başında 2022 Dünya Kupası’nı alan Katar yer alıyor. 9 yeni stadyumun inşa edileceği Katar’dan bir çok firmadan talep aldık. 23’ncü Dünya Kupası’nı aldıkları kesinleşince bu teklifler yoğunluk ve ciddiyet kazandı. Katar için de ciddi olarak çalışıyoruz. Bir değerlendirme yaparak, Katar’da inşa edilecek stadyumlarda da mutlaka olmayı istiyoruz.”

Stadyum uzmanlık alanı

Stadyum inşasının bir uzmanlık alanı olduğunu, Varyap’ta da bu tecrübenin oluştuğunu vurgulayan Varlıbaş, stadyumlarının isminin değişmesi hakkında da şu değerlendirmeyi yaptı: “Futbol kulüpleri artık şirketler gibi yönetiliyor. Stadyumların isimlerinin değişmesi konusuna çok takılmamalıyız. Gelenekler de korunarak stadyumların isimleri sponsorluk anlaşmalarıyla değişebilir” diye konuştu. Erdinç Varlıbaş, şu an için bir stada sponsorluk anlaşmasıyla isimlerini vermeyi düşünmediklerini de sözlerine ekledi.

Bursa Atatürk Stadı yanımıza kâr kalacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursaspor’un şu anda kullandığı Bursa Atatürk Stadı’nın aynı kalacağını söyledi. Altepe, TOKİ’nin uyguladığı sistemdeki gibi eski stadın yerini ihaleye açmayacaklarını belirterek, “Bursa’daki ihalenin farkı burada. Biz eski stadın yerini ticari alan olarak kullanmayacağız. Stadın yerine alışveriş merkezi yapmamak için alan aynı kalacak. Bursa Atatürk Stadı da yanımıza kâr kalacak” diye konuştu.

32 firma dosya aldı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Veledrom Bölgesi’nde inşa edilecek yeni stadın 17 Şubat Perşembe günü düzenlenecek ihalesine şu ana kadar 32 firmanın başvurduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Atatürk Stadyumu’nun yenilenmesi planıyla başlayan çalışmalarda yeni stadyuma karar verildi ve yer olarak da Oyak Renaultspor’un kullandığı Velodrom seçildi. İhale gününe kadar 40’ı aşkın firmanın dosya almasını bekliyoruz. Bu firmalardan en az 20 tanesi ihaleye girecektir. Stadın yapımına büyük bir ilgi var. Bursalı firmaların yanı sıra Türkiye genelinde de teklif alıyoruz. Ancak dosya alan firmaları Kamu İhale Kanunu gereği açıklayamıyoruz. Veledrom Bölgesi’ndeki tesislerinin yıkımına başlıyoruz. İhale gününe kadar o alan temizlenecek ve işi alan firmaya temizlenmiş olarak teslim edilecek. Stadın, ihaleyi alan firmanın adını duyurması için büyük bir şans olacağını düşünüyoruz. Bu stadı yapmak onlar için de prestijli bir iş olacak.”

Adı Bursa Büyükşehir olacak 45 bin kişi kapasitesi bulunacak

Veledrom Bölgesi’nde inşa edilecek yeni stadın adı Bursa Büyükşehir Stadı olacak.
Stad, 45 bin kişi kapasiteli olacak.
Stadın 2012 yılında tamamlanması planlanıyor.
Stadda 58 loca yer alırken, otopark kapasitesi 5 bin olacak.
Stadın proje alanı 400 bin metrekare olurken, inşaat alanı ise 150 bin metrekare.


Okuyucu Yorumları
Bu haberi paylaşın
Haber Etiketleri
Ev Dekorasyonu Alışveriş
En çok okunan yapı haberleri En çok okunan yapı haberleri
Son bir hafta içinde en çok okunan yapı haberleri
Yapı Haberleri Facebook Yapı Haberleri Twitter Yapı Haberleri Google Plus Yapı Haberleri Tumblr Yapı Haberleri Youtube Yapı Haberleri Blogger Yapı Haberleri RSS
Yapı Haberleri - Yapı sektörü, inşaat sektörü, emlak, konut, gayrimenkul projeleri ve mimarlık haberleri © 2010 - 2016